Jak dobrać wiązanie snowboardowe - poradnik

Deska to bez wątpienia najważniejszy element wyposażenia każdego snowboardzisty, ale by móc w pełni przygotować się na spotkanie ze stokiem potrzeba jeszcze czegoś więcej. Obok wytrzymałych ubrań odpornych na zimno i przemoczenie czy specjalistycznych butów do jazdy na snowboardzie przydatne okażą się też bez wątpienia dedykowane wiązania. Jazda bez nich jest właściwie niemożliwa, dlatego też istotne jest nie samo zakupienie wiązań, ale też prawidłowe ich dobranie. Choć temat jest znacznie prostszy niż w przypadku wyboru właściwej deski, i z wiązaniami potrafią być problemy. Jak dobrać wiązanie snowboardowe do techniki jazdy i własnych umiejętności?

Zwróć uwagę na sztywność wiązań

Kupując wiązania snowboardowe warto zwrócić uwagę przede wszystkim na flex, czyli ich sztywność. Flex wiązań powinien być dopasowany do sztywności deski i butów tak, aby wszystkie elementy mogły ze sobą jak najlepiej współpracować i zapewnić optymalny komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na sztywność wiązania wpływa przede wszystkim materiał, z którego została wykonana podstawa wiązania, a także jakość górnych strapów czy materiał i kształt high backa. Z reguły przyjmuje się, że sztywne wiązania najlepiej sprawdzają się w jeździe szybkiej, precyzyjnej i niezwykle technicznej – niski flex pozwala na dużą swobodę ruchów, dlatego też z reguły stawia się na rozwiązanie pośrednie pozwalające poczuć się stosunkowo pewnie i swobodnie na każdym szlaku.

Podstawowe rodzaje i elementy wiązań snowboardowych

Generalnie wyróżnia się dziś dwa podstawowe warianty wiązań snowboardowych: wiązania klasyczne oraz wiązania z systemem szybkiego zapinania. Te pierwsze to oczywiście zapięcia tradycyjne lub dwa paski pozwalające utrzymać but w wiązaniu, natomiast znacznie ciekawsza wydaje się tu być opcja druga. Wiązania z systemem szybkiego zapinania działają poprzez odchylanie tylnej łyżki – but wsuwamy tu od tyłu, a nie jak w przypadku klasycznych wiązań, od góry.

Kolejną rzeczą, na którą należy koniecznie zwrócić uwagę podczas wyboru właściwych wiązań snowboardowych są wszelkie elementy składające się na wiązanie i materiały, z jakich te zostały wykonane. To pojedyncze elementy, a nie rodzaj wiązania wpływają bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo jazdy w określonych warunkach. Co należy o nich wiedzieć? Przede wszystkim mamy tu pompki i strapy, czyli paski utrzymujące buty we właściwej pozycji. Najbardziej trwałą i preferowaną przez snowboardzistów opcją są pompki wykonane z aluminium, które gwarantuje najwyższą trwałość i wytrzymałość wiązania w niskich temperaturach. W przypadku pasków materiał powinien być po prostu wytrzymały, ale przede wszystkim dobrze wyprofilowany – dobrze byłoby, gdyby dolny pasek zakładał się na czubek lub przód buta, bo ustawienie takie jest znacznie wygodniejsze w trakcie użytkowania deski na stoku.

Bardzo ważnym elementem wiązania snowboardowego jest też high back, czyli łyżka na końcu wiązań stanowiąca podczas jazdy oparcie dla buta. Podobnie jak paski, a nawet ważniejsze niż w ich przypadku jest tu odpowiednie wyprofilowanie high backów. Ich twardość dobiera się tu na zasadach opisanych wyżej – twarde i wyższe high backi sprawdzają się w jeździe technicznej, wymagającej pełnej kontroli nad deską. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, by wiązania były wyposażone w regulowany pedał gazu oraz na to, czy na płytce wiązania umieszczono podkładki z pianki EVA czy innego rodzaju podkładki absorbujące drgania, dzięki którym komfort jazdy wzrasta maksymalnie.

Dobierz wiązanie do techniki jazdy

Wiązania step-in to przede wszystkim wiązania do stylu alpejskiego i freestyle. Dzięki szybkiemu wypinaniu się są doskonałe do pokonywania szybkich i technicznych tras, ale niestety nie nadają się do jazdy w puchu. Na podobnej zasadzie działają tu wiązania Flow, które umożliwiają szybkie wpinanie i wypinanie buta przed i w trakcie jazdy. Wiązania flow zapewniają odpowiednie trzymanie stopy i funkcjonalność tradycyjnych wiązań strap-in, ale jednocześnie pozwalają na szybkie wpinanie buta na trasie dzięki ruchomemu spoilerowi. Trzecim wariantem wiązań są tzw. strap-in, wybierane najczęściej przez wielbicieli freeride i freestyle. Wiązania tego typu zapewniają optymalne trzymanie stopy, ale jednocześnie pozwalają na wybór mniej lub bardziej sztywnego rozwiązania w zależności od potrzeb i umiejętności snowboardzisty. Strap-iny to właśnie wspomniane wcześniej wiązania klasyczne.

Podczas wyboru wiązań snowboardowych warto kierować się zasadą: miękka deska i miękkie buty to i miękkie wiązania; twarda deska + twarde buty wołają o wiązanie twarde. Te drugie to przede wszystkim domena stylu alpejskiego i jazdy technicznej, gdyż ze względu na swoją sztywność oferują większą precyzję ruchów. Jednocześnie jednak trudno wyobrazić sobie typowy freeride w bardzo sztywnych wiązaniach. Zawsze upewnij się, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały i pamiętaj – dobrze dobrane wiązanie to podstawa bezpieczeństwa na stoku.

Śledź nas na Facebooku