Jak samodzielnie ustawić wiązania snowboardowe?

Sezon snowboardowy już w pełni i choć w centralnej części kraju zima raczej prędko nie zawita, w górach można z dużym powodzeniem cieszyć się śniegiem na stokach. Przygotowując się do wyjazdu na snowboard, czy to jako początkujący czy też zaawansowany zjazdowiec warto pomyśleć o odpowiednim ustawieniu i zabezpieczeniu sprzętu. Nawet po przejeżdżeniu na desce całego sezonu warto przed kolejnym sprawdzić ustawienie wiązań snowboardowych i upewnić się, że zapewnią nam one odpowiednią wygodę i bezpieczeństwo na stoku. Jak jednak samodzielnie zamontować i ustawić wiązania snowboardowe?

Dostępne wiązania snowboardowe i ich montaż

Standardowo wiązania snowboardowe dzieli się na dwa rodzaje: wiązania miękkie, stosowane powszechnie zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów preferujących deski freestyle, freeride i boardercross, oraz wiązania twarde, wymagające dużego doświadczenia i przeznaczone raczej do desek slalomowych i freecarvowych. Dobrze skonstruowane i dopasowane wiązania zapewniają dobrą kontrolę nad deską, a więc bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo i wygodę jazdy. Do deski dopasowujemy je jednak nie tylko na podstawie preferowanego stylu jazdy i naszych umiejętności, ale też systemu montażu psującego do danego modelu deski – nie każde dowolnie wybrane wiązanie sprawdzi się z twoją deską.

Kwestia montażu wiązań snowboardowych jest stosunkowo prosta, bo przydadzą się tu wyłącznie śrubokręt krzyżakowy oraz but snowboardowy, pod który wiązania będą ustawiane i regulowane. Pamiętaj, że przed każdym przykręceniem wiązań i ich ustawianiem warto upewnić się, że zostały one odpowiednio wyregulowane do rozmiaru twojego buta.

Zalecane ustawienia wiązań snowboardowych

Ustawienie odpowiedniego kąta wiązań snowboardowych to podstawa, bez której trudno o bezpieczną i wygodną jazdę w jakimkolwiek stylu. To właśnie na jego podstawie dopasowuje się kąt wiązań oraz to, czy deską będziemy jeździć na dwie nogi czy też wyłącznie w jednym kierunku. Najbardziej podstawowym ustawieniem jest ustawienie symetryczne z kątem nachylenia 15′, czyli tzw. kaczka, choć nie koniecznie poleca się je początkującym ze względu na konieczność większego kontrolowania jazdy. Kombinacje ustawień zaczynają się przy rozważaniu konkretnego stylu jazdy, gdzie znaczenie zaczyna mieć kwestia nogi prowadzącej – przednia noga jest wówczas nieco bardziej wychylona do przodu, nadając kierunek jazdy. Obok nachylenia ważny jest też rozstaw wiązań, dzięki któremu zachowamy stabilną pozycję na desce. Nie powinien być on ani za szeroki, ani za wąski, a najbardziej optymalnym i standardowym ustawieniem jest po prostu rozstaw na szerokość ramion. Każdy może mieć w tej kwestii jednak nieco inne preferencje, dlatego też zawsze warto postawić na sprawdzoną metodę prób i błędów, rozpoczynając właśnie od rozstawu wyjściowego.

Jak samodzielnie ustawić wiązania snowboardowe?

Dzięki kluczowym częściom, z jakich zbudowane są wszystkie wiązania snowboardowe, samodzielne ustawienie kąta czy rozstawu wiązań to jedynie kwestia odpowiedniego podkręcenia kilku śrubek. Znacznie ważniejsze podczas ustawiania wiązań będą więc zasady, jakimi należy kierować się dobierając odpowiednie kąty. Te, jak zdążyliśmy już wspomnieć zależą przede wszystkim od umiejętności i stylu jazdy.

Przywołane wcześniej ustawienie symetryczne to opcja dobra, jeśli uczymy się stać na desce, choć wiele osób zajmujących się szkoleniami snowboardowymi poleca, by od razu przestawiać osoby początkujące na ustawienie 27 stopni na wiązaniu przednim i 9 stopni na wiązaniu tylnym. Takie ustawienie wiązań ma nie tylko ułatwić wykonywanie wszystkich podstawowych manewrów, ale też szybciej nauczyć nas prawidłowej techniki jazdy, bez konieczności zastanawiania się nad tym która noga powinna prowadzić jazdę. To, co podczas ustawiania wiązań odegra znaczenie, to kwestia kolejności – na początek ustawiamy kąt wiązania przedniego, a następnie dopasowujemy do niego wiązanie tylne, pamiętając by różnica pomiędzy nimi znalazła się gdzieś pomiędzy 9 a 16 stopniami.

Jak sprawdzić, czy wiązania zostały ustawione prawidłowo? Po prostu wepnij stopy w butach w wiązania i sprawdź, jak czujesz się na desce. Warto wykonać tu kilka przysiadów, przenieść ciężar ciała na jedną i drugą nogę, spróbować stanąć na piętach i palcach, a przy odpowiednich warunkach nawet podskoczyć. Pozycja na desce powinna być stabilna i pewna, a jednocześnie wygodna. Pierwsze ustawianie wiązań może zająć ci sporo czasu, bo trudno od razu trafić na to najbardziej odpowiednie, jednak po kilku sezonach wprawy problem nie powinien się tu już w ogóle pojawiać.

Śledź nas na Facebooku