Sprzęt snowboardowy - kupić czy wypożyczyć?

Zakup nowego sprzętu to dla wielu początkujących snowboardzistów wydatek, którego opłacalność jest na tym etapie dość wątpliwa. Z jednej strony na stokach funkcjonują przecież wypożyczalnie, które nie tylko dysponują bardzo różnorodnym sprzętem gotowym do przetestowania własnych umiejętności i ulubionych technik jazdy, z drugiej jednak sprzęt ten nie zawsze jest zadbany i przygotowany do jazdy tak, jak powinien. Jak więc zadecydować o tym kiedy sprzęt snowboardowy można jeszcze wypożyczać, a kiedy wypadałoby już kupić go na własność?

Zalety i wady wypożyczania sprzętu snowboardowego

Wynajem sprzętu snowboardowego to jedno z najlepszych rozwiązań dla początkujących snowboardzistów. Nie jest żadną tajemnicą fakt, że nowy sprzęt jest nie tylko drogi, ale też trudno dobrać go samodzielnie do własnych możliwości czy ulubionych technik jeśli nigdy nie stało się jeszcze na desce. W takim wypadku wypożyczalnia, o ile będzie danym sprzętem dysponowała, da snowboardziście szansę przetestowania kilku różnych wariantów deski i sprawdzenia na której z nich czuje się najlepiej. Testowaniu można poddać tu też różne rodzaje i ustawienia wiązań snowboardowych, które podczas zakupu należą do równie ważnych wyborów jak sama deska. Jeśli dodamy do tego kwestię kosztów, które w przypadku wypożyczenia będą niższe niż zakup sprzętu, początkujący zdecydowanie skorzystają tutaj najlepiej.

Kolejną ważną zaletą wypożyczalni sprzętu snowboardowego jest to, że dostępne są na miejscu, na stoku, a więc eliminują konieczność przewożenia własnego sprzętu kilkaset kilometrów od domu. O ile w podróży samochodem nie sprawia to większego problemu, o tyle przewiezienie deski, butów, kasku i wszystkiego co konieczne w autokarze czy samolotem może być już dość problematyczne i ryzykowne dla samego sprzętu. Trudno będzie oczywiście zastąpić własny sprzęt tym, który dostępny jest w wypożyczalni, jednak w niektórych sytuacjach nie ma po prostu innego wyjścia.

Jeśli chodzi o wady wypożyczania sprzętu, niestety trzeba liczyć się tu z kilkoma problemami. Pierwszym z nich będą koszty wypożyczenia sprzętu dla całej rodziny. Choć oczywiście drożej byłoby kupić wszystkim własny sprzęt, na dłuższą metę każdy wyjazd nie musiałby kosztować rodziny kilkuset złotych więcej. To dużo, jeśli budżet na wyjazd jest już i tak mocno ograniczony. W kwestii samych kosztów wynajmu deski z wiązaniami, te mogą wahać się od kilkudziesięciu złotych za dzień do kilkuset złotych za korzystanie ze sprzętu przez cały wyjazd. W sezonie ceny mogą być oczywiście wyższe, szczególnie przy dużych stokach i w dużych wypożyczalniach.

Największym minusem wypożyczania sprzętu snowboardowego będzie jednak bez wątpienia jakość oferowana przez wypożyczalnie. W szczycie sezonu nikt nie ma tam czasu o prawidłowe zadbanie o deskę, więc otrzymanie dobrze naostrzonego i nasmarowanego sprzętu może momentami graniczyć z cudem. Problem nie dotyczy oczywiście każdej wypożyczalni, ale zawsze warto sprawdzić jaki sprzęt jest w niej dostępny i jeśli to możliwe, podpytać o opinie. Często mniejsze wypożyczalnie, zlokalizowane nieco dalej od stoku mają znacznie lepszą i korzystniejszą pod względem jakości ofertę. Nikt nie jest przecież w stanie jeździć komfortowo na nieprzygotowanym sprzęcie!

Pamiętaj o sprzęcie dodatkowym

Wypożyczalnie sprzętu snowboardowego oferują często nie tylko deski z wiązaniami, ale też opcję wypożyczenia butów, kasku czy gogli. Wygodniej i znacznie higieniczniej jest jednak unikać wypożyczania wszystkiego poza deską i wiązaniami – zarówno buty jak i kask muszą być przecież dopasowane idealnie, a tego nie jest w stanie zapewnić żadna wypożyczalnia. Warto zainwestować w nie nawet jeśli nie posiadamy własnej deski – od tego zależy przecież twój komfort i higiena!

Kiedy kupno snowboardu opłaca się najbardziej?

Zakup własnego sprzętu snowboardowego jest oczywiście najbardziej korzystną i wieloletnią opcją, szczególnie gdy znamy już własną technikę jazdy, wiemy jaki rodzaj sprzętu lubimy i potrafimy o niego zadbać lepiej, niż wypożyczalnia w trakcie sezonu. Ci, którzy korzystają z wyjazdów na stok bardzo często powinni zdecydowanie postawić na zakup własnej deski, nie tylko ze względów praktycznych ale przede wszystkim finansowych – kilka wyjazdów w roku z wypożyczaniem sprzętu każdego dnia złoży się dość szybko na koszt zakupu nowej, dobrej i idealnie dopasowanej do twoich potrzeb deski. O ile więc nowicjusz może, ale nie musi od razu decydować się na zakupy, o tyle bardziej doświadczony snowboardzista zdecydowanie doceni zalety własnego sprzętu i wolność jaką ten daje podczas wyjazdu. Nie jesteśmy tu już ograniczeni do sprzętu dostępnego w wypożyczalni w szczycie sezonu, a sprawdzony i doskonale przygotowany sprzęt mamy wyłącznie dla siebie.

Decyzja o zakupie lub wynajmowaniu sprzętu snowboardowego nie opiera się wyłącznie o kwestie finansowe, a w głównej mierze o komfort jazdy czy umiejętność zadecydowania o najkorzystniejszych dla snowboardzisty parametrach deski. Doświadczeni nie mają właściwie czego szukać w wypożyczalniach w szczycie sezonu, chyba że chcą przetestować zupełnie nowy styl jazdy. Dla początkujących wypożyczalnia to idealny punkt startowy – jak inaczej odgadnąć na której desce będzie jeździło się najlepiej?

Śledź nas na Facebooku