Wybór deski snowboardowej - na co zwrócić uwagę?

Wybór dobrego sprzętu snowboardowego, który nie tylko posłuży na stoku przez lata ale też pozwoli na komfortową i bezpieczną jazdę w dowolnym stylu to wyzwanie nie tylko dla początkujących, ale i doświadczonych snowboardzistów. Rynek desek zmienia się nieustannie, proponując coraz to nowsze i ciekawsze rozwiązania zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z deską jak i tych, którzy doskonale znają już swoje preferencje, styl jazdy czy konkretne potrzeby sprzętowe. Zasady, jakimi należy kierować się przy wyborze pozostają jednak przy tym bez zmian. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru deski snowboardowej i jak nie pospieszyć się z zakupem nieodpowiedniej?

Deska snowboardowa – zadanie dla początkujących

Pierwszym i podstawowym elementem wyboru deski snowboardowej jest preferowana technika jazdy – freestyle, freeride, czy alpine, każdy styl rządzi się własnymi prawami i wymaga nieco innego podejścia sprzętowego, a bez znajomości własnych umiejętności i preferencji trudno wybrać jedną, dobrą, uniwersalną deskę. Są oczywiście deski All Mountain, które doskonale sprawdzą się dla początkujących i pozwolą testować własne umiejętności na wszystkich rodzajach tras, jednak większość snowboardzistów po czasie i tak woli przerzucić się na coś bardziej specjalistycznego. Z tego też powodu początkujący często wybierają wynajem deski – wypożyczalnie mają różne warianty desek, dzięki czemu bez zbędnych kosztów można przetestować wiele z nich i na tej podstawie zadecydować o dalszych parametrach deski przed jej ostatecznym zakupem.

Doświadczenie, fundusze, styl jazdy

Kryteria, które ułatwią późniejsze podjęcie decyzji o wyborze konkretnej deski to przede wszystkim doświadczenie snowboardzisty, budżet jaki chce na deskę przeznaczyć i styl jazdy, jaki preferuje podczas jazdy. Za osobę zaawansowaną uznamy tu oczywiście snowboardzistę, który potrafi poradzić sobie w różnorodnych warunkach i na każdej trasie, a za początkującego osobę, która ma za sobą maksymalnie kilka dni jazdy i nie potrafi jeszcze do końca określić swoich preferencji. Jeśli chodzi o koszty, tu deski pojawiają się zarówno poniżej 1000 zł jak i powyżej 2000. Te ostatnie będą zarezerwowane oczywiście dla osób zaawansowanych, które doskonale już wiedzą czego oczekiwać od deski i jak się na niej poruszać.

Im droższa deska tym oczywiście lepsze materiały wykorzystane do jej zbudowania, a więc i większa trwałość czy lepszy ślizg. Dla początkujących takie właściwości będą praktycznie nie do odczucia, dlatego ci z powodzeniem mogą zdecydować się na początek na deskę z niższej półki. W kwestii stylu sprawa jest dość prosta. Freestyle to przede wszystkim jazda oparta na trikach i wybijaniu się w powietrze, Freeride na zjazdach po mniej uczęszczanych, bardziej wymagających trasach, a Alpine to po prostu jazda szybka.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie deski snowboardowej?

Pierwszym elementem ważnym podczas zakupu deski będzie jej długość. Tę dobieramy na podstawie wzrostu snowboardzisty, ale też zależnie od stylu jazdy. Ostateczną długość określamy stawiając deskę pionowo i sprawdzając dokąd sięga – to, co dla jednych będzie deską krótką, dla innych może być już deską długą. Deski krótkie to przede wszystkim rozwiązanie dla wielbicieli Freestyle – wybrana powinna sięgać od ziemi do obojczyka lub maksymalnie podbródka. Deska średniej długości to deska najbardziej uniwersalna, doskonała zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych, nadająca się do właściwie każdego stylu jazdy. Jej długość nie powinna być większa niż odległość od ziemi do brwi i nie krótsza niż od ziemi do podbródka. Długie deski, które sięgają czoła lub wyżej to deski dla wielbicieli szybkiej jazdy Alpine – większa powierzchnia ślizgu przekłada się tu na wyższą prędkość. Dobrze sprawdzą się także we Freeride, gdzie poradzą sobie z głębszym puchem. Długość deski może zależeć też od wagi – krótkie deski proponowane są osobom lekkim, natomiast dłuższe to opcja dla osób cięższych, pod którymi krótka deska mogłaby wymykać się spod kontroli.

Kolejnym parametrem ważnym podczas wyboru deski będzie jej szerokość, na którą największy wpływ ma rozmiar naszego buta. Im większy, tym oczywiście deska szersza – but nie powinien łapać śniegu przy skrętach, ale sama deska nie może być też za szeroka, bo ciężej będzie nią kontrolować.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o wiązaniach, które zmieniają naprawdę wiele i to od nich będzie zależał ostateczny komfort jazdy na danej desce. Niektóre marki snowboardów są kompatybilne wyłącznie z jednym rodzajem wiązań, dlatego też przy wyborze zawsze warto dopasować je do konkretnej deski i nie odkładać tej decyzji na później. Producenci starają się dziś opisywać swoje deski tak, by wybór odpowiedniej był jak najłatwiejszy, a obsługa sklepów ze sprzętem snowboardowym chętnie pomoże w trakcie podejmowania jednej z trudniejszych decyzji każdego snowboardzisty. Teraz pozostaje już tylko dbać o deskę tak, by cieszyć się każdą minutą jazdy przez wiele kolejnych sezonów.

Śledź nas na Facebooku