Wyposażenie snowboardzisty - to musisz mieć!

Jeśli ktoś właśnie zaraził Cię pasją do snowboardingu i nie możesz się doczekać, żeby wejść na stok i zacząć swoje pierwsze próby jazdy na desce, na pewno wiesz, że najpierw trzeba przygotować odpowiedni sprzęt. Dzięki niemu jazda odbywa się w prawidłowy sposób, zapewniając sportowcom komfort i zwiększając bezpieczeństwo podczas jazdy. W tym artykule powiemy o podstawowym wyposażeniu każdego snowboardzisty.

Deska snowboardowa

Oczywiście niezbędnym elementem uprawiania snowboardingu jest deska snowboardowa, dlatego to od niej warto zacząć. Kupując pierwszą deskę, należy pamiętać o tym, że trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest to, czy deska ma służyć Ci do stawiania pierwszych kroków w tym sporcie, czy też podstawy masz już za sobą i szukasz takiego modelu, który umożliwi Ci wykonywanie konkretnych, ulubionych manewrów. Poszczególni producenci zamieszczają obok swoich produktów informacje o tym, kiedy dana deska sprawdza się najlepiej, dlatego nie będziesz mieć problemu z dokonaniem właściwego wyboru.

Drugą ważną kwestią jest dopasowanie deski do swoich indywidualnych potrzeb. Mowa tutaj o zwróceniu uwagi na wymiary deski oraz wymiary swojego ciała. Poszczególne modele są często dzielone na damskie i męskie, aby ułatwić zakupy snowboardzistom, ale przede wszystkim dlatego, że nie każda deska nadaje się dla każdego sportowca. Aby właściwie dopasować model dla siebie, należy wziąć pod uwagę swój wzrost, wagę, a także rozmiar buta. Osoby wyższe są zazwyczaj automatycznie cięższe, dlatego będą potrzebowały deski na tyle twardej, aby dobrze współgrała ona z nimi i nie stanowiła zagrożenia w czasie jazdy. Wówczas deska taka powinna być też odpowiednio szeroka, aby stopa wygodnie na niej leżała, a palce ani pięta nie wystawały.

Wiązania snowboardowe

Kiedy już masz dobrze dopasowaną do siebie deskę, pora na dobranie do niej wiązań. Warto tutaj zaznaczyć, że kolejność zakupów powinna być właśnie taka – wiązania dobiera się do deski, inaczej elementy te mogą nie współgrać prawidłowo. Warto też dopasowywać wiązania z zakupionymi już butami, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy dobrze się komponują pod względem materiału i rozmiaru. Jeśli chodzi o dopasowanie wiązań do deski snowboardowej, ważne jest, aby były one równie twarde, co sama deska, w przeciwnym razie wiązania mogą ulec zniszczeniu nawet wówczas, kiedy deska jest dobrze dopasowana pod względem rozmiaru.

Google na stok

Nie ulega wątpliwości, że oprócz odpowiedniego sprzętu, który służy bezpośrednio poruszaniu się na stoku, każdy snowboardzista potrzebuje również akcesoriów, które są niezbędne w czasie jazdy. Należą do nich oczywiście gogle, bez których jazda jest najzwyczajniej niebezpieczna. Dlaczego? Ponieważ nie widząc obszaru, po którym sportowcy się poruszają, zwiększają oni prawdopodobieństwo upadku czy też potrącenia innych osób korzystających ze stoku. Jazda na desce w słoneczny dzień oznacza, że słońce odbija się od śniegu i oślepia jeżdżących, dlatego gogle są tak ważne. Co więcej, nawet w przypadku przewrócenia się będą one niezbędne, aby móc ocenić swój stan i przejść w bezpieczne miejsce. Również w przypadku nagłych opadów śniegu gogle chronią oczy przed płatkami śniegu, które również wpływają negatywnie na widoczność.

Kask do jazdy na śniegu

Do niezbędnych akcesoriów do jazdy na snowboardzie należy również odpowiedni kask, który chroni głowę w przypadku upadku. Dopasowanie kasku nie jest problematyczne, wystarczy go przymierzyć lub zwrócić uwagę na podane wymiary. Kaski, tak jak w przypadku desek, również podzielone są na damskie i męskie, a także na dziecięce, dla najmłodszych miłośników sportów zimowych. Są one tak zaprojektowane, aby można było do nich dopasować gogle i aby każdy z dodatków stabilnie był osadzony w odpowiednim miejscu. Kaski posiadają również wygodne ochraniacze uszu, dzięki którym uszy nie marzną, a jazda jest komfortowa. Oprócz tych niezbędnych produktów warto zadbać także o inne akcesoria i dodatki. Mowa tutaj, między innymi, o rękawicach, które zapewniają ciepło i chronią dłonie, a także o smarach do pielęgnacji samych desek, które warto stosować, aby deska mogła służyć jak najdłużej.

 

Śledź nas na Facebooku