Jak dbać o deskę snowboardową?

Jak dbać o deskę snowboardową?

Chcąc zachować naszą deskę w jak najlepszym stanie, wielu snowboardzistów korzysta z usług serwisów lub specjalistów zajmujących się naprawą. Warto jednak pamiętać o tym, że wszelkie naprawy i ulepszenia można wykonać samodzielnie w domu. Deska snowboardowa wymaga naprawy i serwisowania, jeśli jest bardzo często używana. Częste i intensywne treningi mogą przyczyniać się do uszkodzeń ślizgu czy krawędzi. W zależności od stopnia zużycia deski, możemy mówić o drobnych pęknięciach, zadrapaniach i usterkach oraz o poważnych problemach.

Każdy miłośnik snowboardu dba o swój sprzęt jak może. Jak zatem zadbać o deskę?

Przede wszystkim – istotne jest, w jakim stopniu zużyta jest nasza deska. Ważne jest również jak o nią dbamy na co dzień i jak ją przechowujemy/ transportujemy. W przypadku niewielkich uszkodzeń, możemy sami zająć się naprawą. Jeśli deska została poważniej uszkodzona lub jest zaniedbana – warto zgłosić się do specjalisty w serwisie snowboardowym.

Jakie prace naprawcze są wykonywane? – Otóż, najczęściej można spotkać się z ostrzeniem krawędzi i regeneracją ślizgu.

Jak dbać o deskę snowboardową

Ostrzenie krawędzi

Wszystkie deski snowboardowe mają 2 krawędzie. Jest to krawędź powierzchni deski oraz krawędź ślizgu. Jedną z najczęściej spotykanych usterek jest stępiona krawędź. Zawodowi snowboardziści, którzy jeżdżą szczególnie często, muszą przykładać dużą wagę do ostrzenia krawędzi. Dzięki temu, można łatwiej skręcać na podłożu i utrzymać kontrolę w trakcie jazdy. Deskę należy ostrzyć regularnie. Wówczas, o wiele łatwiej będzie nam się pozbyć usterek. Podczas ostrzenia krawędzi, należy wyrównać miejsca, które zostały uszkodzone. Do ostrzenia należy stosować ostry kamień. Na desce nie mogą znajdować się żadne wybrzuszenia – aby to osiągnąć, musimy przeciągać kamień od przodu do tyłu deski.

Główna czynność – czyli ostrzenie – powinna odbywać się poprzez użycie pilnika. Rozpoczynając od krawędzi ślizgu, piłujemy ją według własnego uznania. Następnie, należy ostrzyć krawędź górną. W tym przypadku można użyć mniejszego pilnika i zaostrzyć krawędź w takim stopniu, jakiego potrzebujemy. Piłując krawędzie trzeba trzymać się odpowiednich parametrów. Jeśli nie do końca wiemy w jaki sposób piłować, warto powierzyć ostrzenie krawędzi specjalistom.

Regeneracja ślizgu

Po naostrzeniu krawędzi, należy zadbać o ślizg, który jest najważniejszą częścią deski. Ta część musi być gładka i śliska. Ślizg najpierw trzeba wyczyścić szmatką ze wszelkich zabrudzeń. Następnie, używamy cykliny, by pozbyć się smaru po wcześniejszym smarowaniu. Ponownie przecieramy szmatką ślizg i możemy przejść do regeneracji. Uszkodzenia usuwamy cykliną lub nożykiem. Usuwamy smar i za pomocą pałeczki P-texu i podpalamy. Gdy tworzywo się topi, wypełniamy ubytki. Następnie musimy poczekać do zaschnięcia tworzywa. Wówczas, możemy usunąć nadmiar tworzywa poprzez cyklinę.

Ostatnim krokiem jest smarowanie deski. Nakładamy roztopiony smar na powierzchni ślizgu. Na końcu musimy usunąć nadmiar smaru i wyrównać powierzchnię ślizgu.

Przechowywanie i transport deski snowboardowej

Dbanie o deskę snowboardową wiąże się nie tylko z jej konserwacją, ale również z jej przewożeniem i przechowywaniem. Nieużywaną deskę należy przechowywać w pokrowcu w pozycji pionowej lub poziomej. Musimy pamiętać o tym, żeby przechowywać deskę w zaciemnionym, suchym miejscu. Jeśli chodzi o transport – trzeba pamiętać, że nieprawidłowo przewożone sprzęty sportowe mogą być powodem wielu szkód w przypadku ostrego hamowania. Warto zaopatrzyć się w box samochodowy lub bagażnik dachowy.

Śledź nas na Facebooku